Bilgi Evleri Tanıtım Filmi

 

İkitelli Bilgi Evi Hakkında

Bilgi Evimiz Hakkında

 

Bilgi Evi, son yıllarda ortaya konan sosyal amaçlı projeler arasında yer almaktadır. Bu proje sayesinde çocuklarımız okul saatleri dışında nezih bir ortama kavuşmaktadır. Bilgi Evi üyeleri, uzman eğitmenlerin yardımıyla çalışmalarını bilgisayar ile destekleyebilecekleri, internetten faydalanabilecekleri; dinlenme zamanlarında ise çeşitli kültür ve sanat faaliyetlerinden yararlanabilecekleri alternatif bir mekana sahip olmaktadırlar. Ayrıca 15 farklı aylık dergiye ve bir yıl içerisinde yayınlanan 1500 çeşit kitaba Bilgi Evi sayesinde ücretsiz olarak ulaşabilmektedirler.

 

AMAÇ:

Küçükçekmece ilçesindeki genç nüfusun kültürel ve sosyal gelişimlerine destek vermek, günümüz bilgi çağında bölge halkının ve öğrencilerin kütüphane ve internet kullanımı gibi bilgiye ulaşma ihtiyaçlarını karşılamak, bunu ihtiyaç olarak algılamayanları ise motive etmektir. Projenin asıl hedef kitlesi ilköğretim öğrencileridir.

Halkalı Bilgi Evi’nde (8-14 yaş gurubu) çocuklara, okul harici zamanlarını en iyi şekilde değerlendirebilecekleri sosyal faaliyetler, yeni hobiler edinebilecekleri kulüp faaliyetleri, dersleriyle ilgili destek alabilecekleri etütler, sağlıklı bir birey olmaları yönünde katkı sağlayıcı rehberlik hizmetleri gibi hizmetler, alanlarında uzman eğitmenler tarafından verilmektedir.

Halkalı Bilgi Evi’nde, Bilgi Evleri Genel Koordinatörlüğüne bağlı olarak;

1 - Yönetici,

1 - Sözel Dersler Öğretmeni,

1 - İngilizce Öğretmeni

1 - Matematik Öğretmeni,

1 - Bilgisayar Öğretmeni,

1 - Fen Ve Teknoloji Öğretmeni

1 - Rehber eğitmen,

1 - Kütüphane görevlisi,

1 - Danışma Görevlisi,

2- Hizmetli Personel

1- Güvenlik Görevlisi hizmet vermektedir.

 

ÜYELERİMİZİN YARARLANDIĞI HİZMETLERİ ŞU ŞEKİLDE SIRALAYABİLİRİZ:

Sayısal Etütler ve Konu Anlatımları: Öğrencilerin Matematik derslerine yardımcı olunmaktadır. Ödevlerini yapmalarına ve zorlandıkları konularda konu tekrarları yapılmaktadır. Ayrıca konu anlatımları ile öğrencilerin okulda gördükleri derslerine de yardımcı olunmaktadır.

 

Sözel Etütler ve Konu Anlatımları: Öğrencilerin Türkçe, Hayat Bilgisi, Sosyal Bilgiler, Tarih ve Coğrafya derslerine yardımcı olunmaktadır. Ödevlerini yapmalarına ve zorlandıkları konularda konu tekrarları yapılmaktadır. Ayrıca konu anlatımları ile öğrencilerin okulda gördükleri derslerine de yardımcı olunmaktadır.

 

İngilizce Etütler ve Konu Anlatımları: Öğrencilerin İngilizce derslerine yardımcı olunmaktadır. Ödevlerini yapmalarına ve zorlandıkları konularda konu tekrarları yapılmaktadır. Ayrıca konu anlatımları ile öğrencilerin okulda gördükleri derslerine de yardımcı olunmaktadır.

 

Fen ve Teknoloji Konu Anlatımları:Öğrencilerin Fen ve Taknoloji derslerine yardımcı olunmaktadır. Ödevlerini yapmalarına ve zorlandıkları konularda konu tekrarları yapılmaktadır. Ayrıca konu anlatımları ile öğrencilerin okulda gördükleri derslerine de yardımcı olunmaktadır. Akıllı tahta uygulamaları ile öğrencilerin fen dersini etkin bir şekilde öğrenmesi sağlanmakta, Bilgileri pekiştirilmekte ve teorik bilgiyi pratiğe dönüştürme imkanı bulmaktadırlar.

 

Birebir Etüt: Bilgi Evimizde, Etüt ve Konu anlatımlarının yanında “Birebir Etüt” uygulamasıyla üyelerimize hizmet veriyoruz. Birebir Etüt uygulaması Sayısal, Sözel ve İngilizce branşlarında hizmet vermektedir.

Hafta içi her gün Sabah, Öğlen ve Akşam olmak üzere günde 3 defa 20’şer dakikalık Birebir Etüt hizmeti verilmektedir. Birebir Etüt hizmetinden üyelerimiz, randevu alarak yararlanabiliyorlar. İsimlerini ve konu başlığını danışma görevlisine yazdırarak kendisine verilen gün ve saatte bu hizmetten faydalanabilmektedirler.

 

Serbest İnternet Saatleri: Serbest internet saatlerinde Bilgi Evine kayıtlı üyelerimiz eğitmen gözetimi ve desteği ile rahatlıkla günlük ödevleri, dönem ödevleri ve projelerini bilgisayar ortamında araştırabilmekte ve çıktılar alabilmektedir. Ayrıca oyun oynamak isteyen öğrencilerimiz de yine öğretmenlerimiz gözetiminde oyun oynayabilmektedir.

 

DÜZENLENEN KURSLAR:

1-İngilizce Kursu

2-Bilgisayar Kursu

 

SANAT KURSLARI

1- Karikatür Kursu

2- Bağlama Kursu

3- Gitar Kursu

4- Kukla Atölyesi

 

REHBERLİK HİZMETLERİ:

Halkalı Bilgi Evimizde Rehberlik alanında da öğrenci ve velilerimize hizmet verilmektedir.

Rehberlik hizmeti verilen alanlar;

 

Eğitim Danışmanlığı

Kişisel Sosyal Danışmanlık

Psikolojik Danışmanlık

Aile Danışmanlığı

Mesleki Danışmanlık

 

KÜTÜPHANE:

Kütüphanemiz: Araştırma kaynakları, Roman, Hikaye, Anı, Masal, Şiir Kitapları ile Süreli Yayınlar, Filmler… v.b. zengin içeriği ile öncelikle 8-14 yaş arası üyelerimize, bununla birlikte üyelerimizin velilerine de hizmet vermektedir. Öğrencilerimiz ister okuma salonumuzda isterse de ödünç kitap alarak kütüphane kaynaklarından yararlanabilmektedirler.

 

KULÜPLERİMİZ:

Halkalı Bilgi Evimizde üyelerimizin sosyalleşmesini sağlamaya yardımcı olmak ve yeteneklerini keşfedip, stres atarak eğlenceli bilgi edinmelerini amaçlayan kulüp faaliyetlerimiz de bulunmaktadır. Bilgi Evimizde faaliyetlerine devam eden kulüplerimizden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 

* Satranç

* Pratik İngilizce

* Şiir Kulübü

* Tiyatro  Kulübü

* Siyer  Kulübü

* Eğlenceli Kültür  Kulübü

* Karaoke  Kulübü

* Masa Oyunları

* Küçük Mucitler

* Eğlenceli Bilim

* Matematik Kulübü

* Matematik Uygulama

* Akıl Oyunları

* Sinema Kulübü

* Masal Kulübü

* Kitap Okuma Kulübü

 

* Photoshop Kulübü

* Illisrtrator Kulübü

* 10 Parmak Kulübü

HAYAT OKULU:

Bütün bu kulüplerimizle birlikte özellikle önem verdiğimiz ve üzerinde durduğumuz bir diğer uygulamamız ise “Hayat Okulu” projemizdir.

Çocuk sabah erken kalkıyor. Aceleyle okula gidiyor.

Türkçe, Matematik, Fen... Okuldan çıkıp otobüse biniyor. Dershaneye gidiyor. Test, soru, deneme... Yorgunlukla eve geliyor. Yemek yiyor. Televizyon, bilgisayar, oyun...

Baba! Akşama kadar işte... Anne! Ev işiyle meşgul... Çocuk! Kendi halinde... Okul ve dershane çocuğu sınava hazırlıyor.

Peki ya hayat?... Çocuğumuz hazırlıklı mı hayata? ... Hayır!

Çözüm? ... Bizce hayat okulu!

Hayat Okulu projesi, üyelerimizi hayata daha doğru hazırlamayı hedeflemekte olup, içerisinde:

1- Karakter Eğitimi, 2- Deha Eğitimi, 3- Duygu Eğitimi, 4- Sosyal Beceri Eğitimi olmak üzere dört farklı eğitim alanı bulunmaktadır. Bu uygulamayla, hayatın sadece ders ve sınavlardan ibaret olmadığı, farkına varılması gereken başka şeylerin de olduğu vurgusu yapılmaktadır.

YARIŞMA VE TURNUVALAR: 

Bilgiler, şiirler, kompozisyonlar, satranç taşları ve en çok okunan kitaplar yarışıyor!

Çocuklarımız değil, yetenekler ve fikirler yarışıyor! Heyecanla, coşkuyla öğrenmek ve ekip çalışmasını benimsemek için yarışmalar ve turnuvalar düzenliyoruz.

HAFTANIN SÖZÜ: 

Halkalı Bilgi Evimizde her hafta ayrı bir söz belirlenir ve panolara asılır. Belirlenen söz kendi alanında söz sahibi, ünlü kişilerin yol gösterici ve motive edici sözleridir.

HAFTANIN SORUSU: 

Halkalı Bilgi Evimizde haftanın  sorusu uygulaması ile özellikle zeka soruları sorulur ve soruları bilen üyeler arasında yapılan çekiliş sonucunda bir kişiye küçük bir hediye verilir. Bu uygulamadaki amaç üyelerimizin bildiklerini ifade edebilme kabiliyetini kazanmalarını sağlamaktır.

Bilgi Evi'nin tüm faaliyetlerinden ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey üyelik işlemlerinizi gerçekleştirmektir.

 

BİLGİ EVİMİZDEN FOTOĞRAFLAR