Bilgi Evleri Tanıtım Filmi

 

Ödevler ve Sınırlar

altÖdev, öğretmenler tarafından öğrencilerin derste öğrendikleri bilgileri evde pekiştirmeleri adına verilen çalışmalardır. Ödevin diğer veriliş nedeni de çocuğa öz disiplin, bağımsızlık, azim ve zaman yönetimi becerilerini kazandırmaktır. Verilen ödevler sınıflara, öğrenci kapasitelerine ve öğretmenlere göre farklılık gösterebilir.

Ödev yapmak öğrencinin sorumluluğudur fakat ödevlerin sistemli bir şekilde yapılabilmesi için veli, öğretmen ve öğrencinin birlikte çalışması gerekmektedir. Bu yazımızda velilerimizin öğrencilerine ödev konusunda nasıl yardımcı olabileceğini, ne gibi sınırlar çizmesi gerektiğini anlatmaya çalışacağız.

Bir öğrenci eğer ödevlerini yapmıyorsa bunun temel nedenini bulmak gerekir. Asıl sorun öğrenme güçlüğü, beceri noksanlığı, davranış bozukluğu, duygusal ya da sosyal sorunlar, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı gibi şeyler olabilir. Eğer bunlardan hiçbiri mevcut değilse buradaki sorun öğrencinin ödev yapma davranışını ve sınırlarını öğrenememiş olmasıdır.

Evdeki ödev dengesini kurabilmek için bazı şeylere dikkat etmek gerekmektedir:

Ödev Zamanı: Ödevler mümkün olduğunca aynı saatlerde yapılmalı böylece alışkanlık haline gelmelidir. Ödevin başlangıç ve bitiş süresi kesin olmalıdır. (Süre için öğretmeninize danışabilirsiniz.)  Böyle bir süre sınırlandırması öğrenciye zaman yönetimini de öğretmektedir. Velilerimizin burada yapacağı şey ödev zamanını, öğrenciye ne kadar yardım edeceğini belirtip öğrenciye ödev yapma alışkanlığını kazandırmak ve ödevin sorumluluğunu çocuğa devretmektir.

Ödev Yeri: Evin sakin, sizin müdahalenizden uzak ve tüm donanımların (kitap, defter, kalem vb.) hazır bulunduğu evin herhangi bir köşesi olabilir.

Ödev Kontrolü: Çocuğunuz istemediği sürece ödevlerini kontrol etmeyin. Yanlışları olmasını sorun yapmayın çünkü burada sonuca değil verilen çabaya; ürüne değil, sürece önem vermeliyiz. Çocuğunuz çaba gösterip söylenilen zamanda ödevini bitirdiyse bu yeterlidir. Kusursuz olması gerekmez. Yine de ödevlerini  bir an önce  bitirmek için baştan savma yapıyorsa burada öğrenci  kesin bir şekilde uyarılıp mesajları net bir şekilde alması sağlanmalıdır.

Görevleri Belirlemek: Velilerimizin belirlenen ödev zamanını, ödev yerini ve çocuklarından beklentilerini çocuklarını karşılarına alarak ayrıntıyla anlatmaları ve uygulama konusunda da kararlı olmaları gerekmektedir. Böylece ödev konusunda sınırlarımızı net olarak çizmiş olacağız.

Sorumluluklarını Üstlenip Hesap Vermelerini Sağlamak: Çocuğunuz herhangi bir sonuca katlanmadan, sürekli ödevinden kaçıyorsa ödev sisteminiz hesap vermeyi sağlamıyor demektir. Bu sistemi sağlayamazsanız davranışlarını değiştiremezsiniz. Bunu yapabilmek için de çocuğunuzun ödevlerini takip edip yapmadığı zaman mantıksal sonuçlar uygulamalısınız. Bu mantıksal sonuçlar hakların ya da eğlenceli faaliyetlerin engellenmesidir. Sistem basittir. Çocuğunuz günlük ödevlerini söylediğiniz saatte yapıyorsa o günkü hakları elinde kalır. Bütün bir hafta bu şekilde geçmişse hafta sonu hakları da elinde kalır. Ama ödevlerini yapma konusunda sorun oluşursa o günkü hakları elinden alınır.

Biliyoruz ki çocuklar bize Allah’ın birer emanetidir. Hayat yolunda onlara gidecekleri yolları ve bu yolda kullanacakları araçları öğretmek ebeveyn olarak bizlere düşmektedir.  Eğitim hayatları boyunca da onların sorumluluklarını üzerimize almadan, sınırları net olarak çizerek çocuklarımıza eşlik etmeliyiz.