Bilgi Evleri Tanıtım Filmi

 

Kardeş Kıskançlığı Nasıl Aşılır?

“Kardeş kıskançlığı aynı aile çocuklarının ebeveynlerinin ilgisi veya birbirlerine üstünlük için çekişmesine, bir kardeşin diğerinde olan özelliğe sahip olmak istemesine denir. Kıskançlık duygusu çocuğun ebeveynin “sevdiği tek kişi” olma isteğinden, arzusundan kaynaklanır. 

Kıskançlık doğaldır. Bir çocuğun kardeşini kıskanması veya ona zarar vermek istemesi kötü bir çocuk olduğunu göstermez. Çocuğun hayatını eve yeni gelen bir kardeşle paylaşmak zorunda olduğunu öğrenmesi, çoğunlukla çocuğu mutlu etmez. Anne-baba sevgisini paylaşmak kolay değildir.

 

Anne babalar sevgilerini eşit olarak çocukları arasında paylaştırmak zorunda hissederler genellikle. Oysa anne-baba sevgisi eşit olarak paylaştırılabilecek bir şey değildir; aynı güzel bir pastanın dilimlerini eşit olarak bölmenin çok zor olması gibi. Bunu yapmaya çalışmanın, kıskanmasın diye bir çocuğa bir şey alırken hep aynısından diğerine de almanın, ilgi eşit olsun diye çocukları anne ve babanın sadece biriyle annenin, diğeriyle babanın zaman geçirmesi şeklinde paylaşmasının vb. kıskançlığı arttırmaktan başka faydası olmaz. Üstelik bu yüzden çocuk “hepinizi eşit seviyoruz” vb. diyen anne-babanın sözlerine olan güvenini kaybetmeye ve günlük olaylardan daha çok etkilenmeye başlar.  Her çocuğun kendine ait bir annesi, bir babası vardır; tıpkı her bir çocuğun kendi anne babası için tek olması gibi. Çocuklar sevgiyi eşit paylaşmak istemezler. Aynı şekilde değil, kendilerine özel, ayrı biri olarak sevilmek isterler.”

BİR ÇOCUĞUN KARDEŞİNİ KISKANDIĞI NASIL ANLAŞILIR?

 • “Çocuklar kıskançlıkları ile baş edemediklerinde, onu bastırdıklarında bu kıskançlık çeşitli belirtiler ve yaramazlıklar şeklinde ortaya çıkar. En sık görünümleri aşağıda gibidir:
 • kabuslar
 • kardeşine zarar vermek
 • alta kaçırmak
 • parmak emmek
 • ortalığı kırıp dökmek
 • tırnak yemek, saç yolmak
 • yemek yememek
 • içe kapanmak, isteksizlik
 • baş ağrısı, mide bulantısı vb.
 • cilt lekeleri

Gizli davranışlar-“yaramazlıklar” olarak:

 • sürekli rekabetçilik veya tüm yarışmalardan kaçınma,
 • sürekli girişken, popüler olmaya çalışma veya kendine güvensiz ve itaatkar olma,
 • kayıtsız veya cömert olma veya insafsız açgözlülük”

KARDEŞ KISKANÇLIĞI KONUSUNDA NE YAPABİLİR?

“Kardeş kıskançlığının doğal bir süreçtir. Büyük çocukla empati yapmak ve aklından geçenleri anlamaya çalışmak işe yarayabilir. Bunun dışında; tek çocukken her istediği yapılmamalıdır. Çocuk gelişiminde sevgi aşırı olmayan bir disiplin varlığında oldukça önemli bir yere sahiptir. Doğum öncesi çocuk zihinsel olarak kardeşinin doğumuna hazırlanmalıdır. Çocuğun yanında yapılan konuşmalarda özenli olunmalı, kaygılanmasının önüne geçilmelidir. Doğum öncesi dönemde ebeveynler zaman zaman çocuğu ihmal edebilmektedir. Bu konuda uyanık olunmalıdır. Çocuğa sevgi hem sözel hem de davranışlarla ifade edilmelidir. Doğum sonrası ziyarete gelen kişilerin bebeğe aşırı odaklanması çocuğun kendini ikinci planda hissetmesine neden olabilir. Bu nedenle çocukla da yeterince ilgilenilmelidir. Doğum sonrası yaşam bebek odaklı olmamalıdır. Her iki çocuğa da özen gösterildiği büyük çocuğa hissettirilmelidir.

Kıyaslama yapmak yerine olumlu özellikleri desteklenmeli ve bu konuda memnun olunduğu gösterilmelidir. Doğum sonrası odasını ani şekilde ayırmak çocukta ayrılık kaygısına neden olabilir. Bebekle ilgili bazı konularda çocuktan yardım istenmesi çocuğun aile içi konumuyla ilgili soru işaretlerinin yok olmasını sağlayabilir. Kardeşine fiziksel şiddet uyguladığında çocuğa kızmak yerine vurma davranışının yanlış olduğu anlatılmalıdır. Sorunun ne olduğunu tanımlaması, kendini ifade edebilmesi sağlanmalıdır. Ebeveyn bebeği çocuktan koruyor pozisyonuna düşmemelidir. Kendini ifade eden çocuk bu davranışı nedeniyle ödüllendirilmelidir.”