Bilgi Evleri Tanıtım Filmi

 

Çocuklarla İletişim Kurmanın İpuçları

altİyi bir iletişim için çocuğunuzun daha doğduğu andan itibaren ayrı bir birey olduğunu; kendi seçimleri v e tercihleri olabileceğini kabul etmeniz gerekir. Neyi, ne zaman, nerede, nasıl söyleyeceğini bilmek; olayları basite indirgeyerek sunabilmek gerekir.

Etkin dinlemeyi sağlayabilmek için;

 çocuğunuzun hizasına inin, göz teması kurun. Sözünü kesmeyin, anlamaya çalışın. Sorun olarak yaşadığı şeyle alay etmeyin. Ona verdiğiniz değeri ve onunla duyduğunuz gururu ona söylemekten çekinmeyin.

Çocuğunuza nasıl davranması gerektiğini öğretmenin en iyi yollarından biri de doğru davranışı göstermesi için ona zaman ayırmaktır. Beraber oyun oynamak bunun için iyi bir yol olabilir.

Çocuğunuza her fırsatta sizce de uygun olan seçenekler sunun. Mesela “uyumak istiyor musun” yerine; “şimdi mi yoksa çizgi filmin bittikten sonra mı uyumak istersin” diye sorun. Çocuk her iki durumda da uyuyacaktır. Böylece hem kontrol sizde olacak hem de karar vermede kendisinin de seçme hakkı olduğundan daha uyumlu davranacaktır.

Gerçekten bir karar vermesini istemediğiniz zaman soru sormayın. Sorular çocuğunuza hayır deme fırsatı verir. İsteklerinizi soru olarak değil, istek olarak bildirin. Koyduğunuz kuralların sayısı az ve çocuğun yaşına uygun olmalıdır.