Bilgi Evleri Tanıtım Filmi

 

Okul Döneminde Çocuklarda Özgüven Problemi

altOkulların başlamasıyla birlikte birçok anne ve babanın en önde gelen sorunlarından biri, çocuğunun kendini iyi ifade edememesi ya da çocuğun özgüvenli olmadığıdır. Genellikle çocuklar okulun başlarında içlerine kapanık olurlar ve kimseyle konuşmak istemezler. Çünkü çocuk için okul, hayatlarındaki en önemli dönüm noktalarından birisidir ve çocuk bu dönüm noktasına uyum sağlamaya çalışır. Zaman zaman bu uyum konusunda zorluklar yaşar işte burada kendi içine kapanıklık, kimseyle iletişime geçmeme durumu söz konusudur. Bu durum da ebeveyni tedirgin eder

. Aslında bu durumun sürekliliği, problem arz etme açısından önemlidir. Çünkü çocuk okula başladıktan uzun bir süre bu durumu devam ettiriyorsa işte orada problem var demektir. Ama alışma sürecinde çocuk birkaç ay bu şekilde devam ediyorsa bu normaldir. Bu yüzden çocuklarımıza zaman vermeliyiz ve onları çok müdahale etmeden, problemli yani özgüveni yok etiketini yapıştırmada sadece gözlemlemeliyiz. Durumun süreklilik arz edip etmediğine bakmalıyız. Eğer uzun bir süre çocuk bu durumu devam ettiriyorsa profesyonel yardım alabilirsiniz.

Genellikle anne ve babalar, çocuklarının özgüvenli olup olmadığına okula başlayınca karar verirler aslında durum böyle değildir. Çünkü çocuk şimdiye kadar hep güvenli bir ortamda bulunmuştur yani aile ortamında. Fakat bu aile ortamından çıkınca yeni bir ortam olan okul ortamına girince çocukta bir güven problemi oluşmaya başlar ki bu da normal bir durumdur. Çünkü okul, onun bildiği bir yer değildir, tamamen yeni bir ortamdır. Yeni bir çevre yeni arkadaşlar öğretmenler bunlar çocuk için yenidir ve bu çevrenin getirdiği uyulması gereken kurallar da yenir. Çocuk bu çevreye uyum sağlamakta zorlanabilir. Çocuk içine kapandığında, kendini ifade etmekten çekindiğinde anne babanın buradaki görevi çocuğa yardımcı olmaktır. Yani onu problemli biriymiş gibi göstermekten ziyade bu durumun normal olduğunu çocuğa anlatmaya çalışmalıdırlar. Çevreye, arkadaşlarına, öğretmenlerine uyma konusunda çocuğu desteklemelidirler. Okul bitiminde çocukla güzel sohbetler yaparak ona güzel bir dille okulu anlatmalıdırlar.

Çocuk çevreye uyum sağladıktan sonra yavaş yavaş açılmaya başlar ve kendini ifade eder. Kendini iyi ifade edebilen ve çevresine karşı olumlu duygularla bakan çocuk ise etrafını benimser yeni arkadaşlara, yeni çevreye karşı yapıcı bir tutum izler.